Ślub kościelny a fotografie z ceremonii

5 czerwca 2018 Blog

0 Komentarzy

Fotografowanie ślubu kościelnego wymaga od fotografa większego doświadczenia niż robienie zdjęć na ślubie cywilnym. Ceremonia w kościele wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania technicznego i sprzętowego, a także posiadania odpowiednich kwalifikacji do wykonywania zdjęć w świątyni.

Jak przygotowuje się fotograf do zdjęć w kościele?

Kurs z zakresu przygotowania liturgicznego w zakresie fotografowania uroczystości religijnych jest niezbędny, by wykonywać zdjęcia podczas ślubu w kościele – musi o tym pamiętać każdy, kogo interesuje fotografia ślubna. Toruń jest miastem, w którym większość par decyduje się na ceremonią zaślubin w świątyni katolickiej, dzięki czemu łatwo jest znaleźć osoby z odpowiednim certyfikatem. Ksiądz ma prawo zażądać okazania zaświadczenia o ukończeniu kursu, dlatego para młoda powinna się upewnić wcześniej, że wybrany fotograf może robić zdjęcia w czasie ich ślubu kościelnego.

Aby ujęcia były udane, fotograf wcześniej poznaje kościół, w którym odbędzie się uroczystość. Ważna jest rozmowa z księdzem, który udzieli sakramentu, gdyż to w dużej mierze od niego zależy, w jaki sposób ukształtuje się ostateczny wygląd fotografii ślubnej. Toruń to miasto, w którym większość księży daje fotografom ślubnym dość dużą swobodę, dzięki czemu ujęcia są urozmaicone. Ważne jest również oświetlenie kościoła i jego ogólny wygląd – fotograf powinien sprawdzić, w których miejscach może stanąć, by wykonać zdjęcia, a także jaki obiektyw i sprzęt przygotować, by wykonać kadry zadowalające parę młodą.

Rozmowa z parą młodą jest kolejnym etapem przygotowania fotografa ślubnego do pracy. Artysta dowiaduje się, gdzie znajdzie się miejsce dla państwa młodych w kościele, a także pozna ich preferencje – każdy ma bowiem własną wizję na temat tego, jak wygląda udana fotografia ślubna. Toruń jest na tyle duży, że znalezienie fotografa o podobnym spojrzeniu i odpowiednich kwalifikacjach zajmuje niewiele czasu.

Jak pracuje fotograf ślubny w czasie ślubu kościelnego?

Praca fotografa ślubnego w kościele jest trudniejsza niż się wydaje. Fotograf powinien unikać stosowania lampy błyskowej, która spłaszcza obraz. Jeżeli jej użycie jest konieczne, osoba fotografująca powinna upewnić się, że błysk lampy odbije się od jednej ze ścian. Głównym problemem w czasie wykonywania zdjęć w kościołach jest słabe światło – wiele świątyni w Toruniu jest dość starych, przez co ich wnętrze jest ciemne. Fotograf przez cały czas skupia się nie tylko na umiejętnym kadrowaniu i uchwyceniu emocji, ale i na poszukiwaniu naturalnych źródeł światła. Smugi światła wpadające przez niewielkie okna i witraże dają niesamowity efekt, jeżeli wykorzysta się ich obecność w umiejętny sposób.

W trakcie ślubu fotograf skupia się również na odpowiednim ustawieniu sprzętu. Często okazuje się, że jedne ustawienia są niezbędne, by wykonać piękne kadry tuż przy ołtarzu, a inne – by sfotografować rodziców państwa młodych i gości, parę młodą wychodzącą z kościoła lub wsiadającą do samochodu, aby dojechać na salę weselną. Niektórzy fotografowie wyposażają się w dwa aparaty, by ułatwić sobie pracę. Do jednego z nich montują obiektyw szerokokątny, a do drugiego – obiektyw wąski, odpowiedni do wykonywania portretów i zdjęć detali.

Niepowtarzalne chwile zatrzymane w kadrach

Czym wyróżnia się fotografia ślubna? Przede wszystkim liczbą emocji, jakie są uchwycone w każdym z kadrów. Dobry fotograf ślubny w Toruniu zauważy wzruszenie, radość, skupienie i miłość nie tylko na twarzach nowożeńców, ale i u każdego z gości. Każdy moment w trakcie ceremonii nigdy się nie powtórzy, dlatego fotograf powinien pracować jednocześnie szybko i niemalże niezauważalnie dla pary młodej i ich rodzin – tylko w ten sposób uda mu się uchwycić szczere emocje, nie przeszkadzając księdzu w odprawianiu ceremonii i udzielaniu sakramentu.

Fotograf przed ślubem powinien poznać scenariusz całej ceremonii, by być przygotowanym na ewentualne szczególne momenty. Część par młodych może otrzymać dodatkowe błogosławieństwo od księdza należącego do ich rodziny lub wychodzić z kościoła przy akompaniamencie muzyków – osoba wykonująca zdjęcia powinna wcześniej wiedzieć o takich i podobnych elementach oraz dowiedzieć się, czy państwo młodzi życzą sobie ich uwiecznienia na fotografiach.

Przygotowanie do ceremonii

Fotografie ślubne powinny obejmować nie tylko samą uroczystość w kościele, ale i chwile przed jej rozpoczęciem. Jeśli fotograf przybędzie na miejsce przed parą młodą, może wykonać ujęcia pustego, przygotowanego dla nowożeńców kościoła, a także miejsc przed ołtarzem, na których będą siedzieć w czasie mszy. Ponadto w kadrach można zatrzymać chwile, gdy goście zbierają się przed kościołem i oczekują na przyjazd nowożeńców. Państwo młodzi z pewnością ucieszą się również z ujęć wykonanych tuż przed ich wejściem do kościoła – szczęśliwy pan młody rozmawiający ze świadkiem, czy panna młoda podjeżdżająca samochodem pod świątynię, to tylko niewielka część zdjęć, jakie można wykonać jeszcze przed rozpoczęciem ceremonii.

 • Jak wybierać piosenki na wesele?

  przez na 5 czerwca 2018 - 0 Komentarze

  W wirze przedślubnych przygotowań niezależnie od tego, czy trwają one rok, czy dwa lata, na kilka tygodni przed tym ważnym wydarzeniem, wszystkie młode pary maj...

 • Ślub kościelny a fotografie z ceremonii

  przez na 5 czerwca 2018 - 0 Komentarze

  Fotografowanie ślubu kościelnego wymaga od fotografa większego doświadczenia niż robienie zdjęć na ślubie cywilnym. Ceremonia w kościele wiąże się z koniecznośc...

 • Jarzyna Studio – Twój fotograf!

  przez na 8 maja 2014 - 0 Komentarze

  Fotografia odgrywa coraz większą rolę na różnego rodzaju imprezach. Każdy z nas przeżywając ważne momenty w swoim życiu chce je uwiecznić na fotografiach. Nie i...

 • BIŻUTERIA ŚLUBNA SWAROVSKI ELEMENTS.

  przez na 8 maja 2014 - 0 Komentarze

  Jednym z najpiękniejszych dni w życiu jest bez wątpienia dzień ślubu. Wszystkie kobiety pragną wyglądać w nim zjawiskowo. Dlatego też z myślą o wszystkich pania...

 • Auto do ślubu Mysłowice

  przez na 30 października 2016 - 0 Komentarze

  Mysłowice należą do jednego z ważnych ośrodków ważnych na rynku usług ślubnych całego województwa śląskiego, którego usługa wypożyczalni pojazdów dostosowanych ...